Nejzajímavější objevy jsou vždycky ty, které jsou nám nejblíž, leží nám takřka u nohou. Jen nakoukněte do fotogalerie zajímavostí!

 

Můj nejnapínavější objev je  zákeřnice domácí  a její nymfy. To jsou, panečku, dravci! Její nymfy se maskují prachem, takže když je náhodou postřehnete při přesunu (často se přesouvá několik potvůrek za sebou jako husy), vypadají jako pohyblivé hromádky bahna, z nichž jsou vysunuta jen tenká tykadla jako anténky. Přesun probíhá v jakýchsi přískocích, takže když jsem je viděla prvně, myslela jsem si, že vidím přízrak! Fotografie zákeřnice na stránce 2 a fotografie mravkolva pořídil pro mě z laskavosti Ing. Jarda Zelenka PhD., když jsem ještě neměla fotoaparát. 

 

Další objev, nádherný i hrozný, je tento mravenčí lev: Pan Mravkolev. Dravá larva s obrazem lva na hřbetě a něžný dospělý! Nebývá to u lidí obráceně? A jak může ten štíhlý motýlek vydržet smotaný v tom kulatém kokonu? Nechápu a s obdivem hledím na důmyslnost Stvořitele. 

 

Tyto hliněné příbytky od neznámého stavitele jsem našla přilepené naspodu dřevěných prkýnek, ale všimla jsem si jich příliš pozdě. Pohnula jsem prkýnky a schránky se uvolnily a později odpadly. Pokusila jsem se je zachránit, ale neodborně a tak dodnes nevím, co to mohlo být za hmyzího architekta, který staví z hlíny...

 

Tento zvláštní strom, který znám již odmala ze zámku Kozel u Plzně pod názvem liliovník tulipánokvětý, jsem pak potkala ještě v parku na Kladně, před soudem v Liberci, v lese za Přehvozdím, v Plzni před muzeem a ještě v Heršpicích na zahrádce :) A pak jsem teprve zjistila, že se jmenuje lyriovník tulipánokvětý. Podívejte se na tu nádheru...

 

A tato červená chobotnice! Není z moře, ale z lesa! Květnatec Archeův, les za Přehvozdím. 

 

A zajímavé fotky z přírody...


 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode